Нобелівська премія з літератури — найпрестижніша нагорода для автора та пік його творчого визнання. Шведський хімік, винахідник динаміту й філантроп Альфред Нобель заповідав: «…А ще одна частина піде тому, хто створить у галузі літератури найвидатніший твір в ідеалістичному напрямку».
Цьогоріч омріяна премія підкорилася 73-річному Абдулразаку Гурні з Танзанії, який зараз живе у Великій Британії. Його роман «Рай» (1994) увійшов у шорт-ліст Букерівської та Уїтбредівської премій, а роман «Біля моря» (2001) — у лонг-ліст «букерівки». Третій роман автора, знаний у всьому світі, — «Дезертирство» (2005). Твори Абдулразака Гурни можна почитати лише в оригіналі, англійською. Українською мовою романи лауреата ще не переклали.
Номінації на Нобелівську премію з літератури зберігаються в суворому секреті упродовж 50 років.
З 1901 по 2021 рік літературною «нобелівкою» нагородили 113 авторів.
Лише 16 жінок стали нобелівськими лауреатками в царині літератури.
Серед українських поетів і письменників, номінованих на Нобелівську премію: Іван Багряний, Павло Тичина, Ліна Костенко, Іван Драч, Микола Бажан, Василь Стус, Олесь Гончар, Борис Олійник.
За весь час існування премії лише двоє авторів відмовилися від нагороди. Французький філософ і драматург Жан-Поль Сартр боявся, що Нобелівська премія стане перешкодою для його незалежності. А російський письменник Борис Пастернак відмовився від «нобелівки» через справжнісінький булінг і тиск радянської влади.
Лауреатів премії оголошують у жовтні, а ось вручення нагород відбувається грудня — саме цього дня помер Альфред Нобель.
Кожен лауреат премії отримує грошовий приз, який у 2021 році становить 10 мільйонів шведських крон (1 мільйон 137 тисяч доларів). Щоб отримати свій приз, переможець зобов’язаний протягом шести місяців з моменту отримання нагороди провести Нобелівську лекцію.
На реверсі Нобелівської медалі з літератури зображено юнака, який сидить під лавровим деревом. В його руках — перо, на колінах — аркуші паперу. Хлопець натхненно дивиться на Музу, яка стоїть поряд і грає на лірі. Знизу — цитата латинською з поеми Вергілія «Енеїда»: «Inventas vitam juvat excoluisse per artes» — «Винахід робить життя кращим, а мистецтво - прекраснішим».
Цьогоріч виповнюється років з дня заснування премії. З цієї нагоди відділ літератури іноземними мовами підготував книжкову виставку з творами лауреатів різних років. Серед них праці Г. Сенкевича, Р. Кіплінга, Р. Роллана, Б. Шоу, Д. Голсуорсі, Е. Хемінгуея, Б. Пастернака, Д. Стейнбека, Ш. Й. Аґнона, Г. Грасса, В. Голдінга.
Запрошуємо усіх бажаючих ознайомитися з творами письменників, які отримали світове визнання.