Хоча традиції відзначати в третій четвер травня День вишиванки всього 15 років, вона вже встигла стати популярною і шанованою в усьому світі. Українці в цей день, де б вони не були, одягають вишиванку, щоб об'єднатися в збереженні своїх традицій. З нагоди свята пропонуємо вам цікаві факти про традиційний український одяг.
Скіфи – прародителі вишивки
Вишивкою, за свідченням Геродота, свій одяг оздоблювали ще скіфи. Знайдені на Черкащині срібні бляшки з фігурками чоловіків, датовані VІ ст., при дослідженні показали ідентичність з вишивкою українського народного костюма XVІІІ-XІX ст.
Найсильніший оберіг
Перші вишиванки відігравали не стільки функцію одягу, як, за повір'ями, оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі так, щоб малюнок торкався тіла. Для кожного ритуалу була особлива вишиванка. Дітям при народженні дарували вишиту сорочу, аби та оберігала їх від злих духів.
Перша школа вишивки
Першу школу вишивки в Київській Русі було створено ще в ХІ столітті. Її заснувала Анна, сестра Володимира Мономаха. У ній опановували мистецтво гаптування золотом і сріблом.
Символ кохання
Сорочка (особливо чоловіча) - символ кохання й вірності. У давньому замовлянні говорилося: "Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був". Кожна дівчина повинна була вишити сорочку своєму майбутньому чоловікові. І не просто так, а для того, щоб знати — вірний він їй чи ні.
Перший модник у вишиванці
Ним був Іван Франко, який поєднав вишиванку з буденним одягом, а саме з піджаком. У такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.
Безмежний простір для творчості
В Україні є близько сотні "вишивальних технік"! Серед найвідоміших технічних прийомів вишивання - гладь, хрестик, низь, мереження, бігунець, плетіння.
Вишиванка кожного регіону - унікальна
Можна сказати, що кожен регіон України може похвалитися своїм унікальними вишиванками. Вони відрізняються фасонами, кольором, способом вишивання, орнаментом і візерунками.
Орнаменти - "списані" з природи
Орнамент вишивок ділиться на три основні групи: абстрактний, рослинний і тваринний. Цікаво, що рослинний орнамент тепер можна зустріти не тільки в вишиванках, а і в колекціях іменитих дизайнерів, натхнених культурою і традиційним костюмом українського народу.
Найоригінальніша вишиванка
Одна з найоригінальніших вишиванок - борщівська. Така сорочка розшита чорними нитками. Є легенда, що коли турки і татари знищили практично всіх чоловіків у Борщеві, жінки цього і сусідських поселень протягом декількох поколінь одягали саме такі чорно-білі сорочки в знак скорботи та печалі.
На противагу цьому стилю, є і вишивка «білим по білому». Це художній прийом, в якому рельєфний візерунок вишивки створює гру світла. На виході майстри отримують дуже тонку унікальну роботу.
Вишиванка - в світових трендах
Вишиванка - популярний тренд не тільки в Україні, а й за кордоном. Елементи українських Етномотивами використовували такі відомі світові дизайнери як Джон Гальяно (Dior), Фріда Джанніні (Gucci), модний будинок Valentino.
У 2015 році американський Vogue опублікував статтю, в якій назвав українську вишиванку одним з головних трендів сезону. Через рік видання The New York Times заявило, що вишиванка - головний тренд літа.
Серед шанувальників українського традиційного одягу актриси Демі Мур, Кетрін Зета-Джонс, співачка Адель, супермодель Клаудія Шиффер, модель Діта фон Тіз і навіть королева Йорданії Ранія.
Вітаємо вас з Всесвітнім днем вишиванки! Та запрошуємо ознайомитися з підбіркою літератури про «національний код України».